Välkomna till Riksgränsen!
Lägesrapport inför Midsommar 2025:
Idag 17/6 har vi rekat dagsformen ute i terrängen.
Vi kan konstatera att de två senaste veckornas ihållande värme och återkommande kraftiga regn går hårt åt snötäcket. Transport i liftarna kommer ske med skidorna i händerna alternativt stolen bakom/framför, och ett antal skidställ kommer finnas att tillgå på Bergstation för att slippa ta dom ner varje dag.
Gränsleden 1 från Topp till Mellanstationen och förhoppningsvis även BH/Yankee kommer att vara markerade och åkbara under midsommarhelgen. Snobben går att åka in och ut ur utan att knäppa av.
Gällande framsidan så är det för avancerade åkare möjligt att åka Branten, Skrattvallen och Skimaster i princip hela vägen ner, men se upp för hällar och stenpartier, djupa och breda snösprickor och liknande. Uffes Vägg avråder vi starkt från att åka i då det är rejäla sprickor och mycket stökiga stenpartier i hela området. Det finns ingen lätt eller medelsvår åkning (grön/blå/röd) ned till hotellet – all terräng på framsidan är att klassa som opreparerad terräng i ”svart lutning”.
För mindre erfarna åkare rekommenderar vi således färd med liften ner från Bergstation.